Zavřít
Přidejte se do našeho Bonus klubu a čerpejte výhody (slevy, dárky) tohoto programu. Více informací.

Blechy v zimě. Jak se jich zbavit?

Jakmile se klíšťata uloží k zimnímu spánku, ostražitost majitelů psů vůči parazitům poleví. Když pak psovi z kožichu vyskočí uprostřed třeskutých mrazů vykrmená blecha, nestačí se divit. Blechám totiž zima nevadí. Co s tím?

Vyhlaste blechám válku

Dospělá blecha představuje jenom vrcholek ledovce. V momentě, kdy si na své kočce nebo psovi dospělé blechy všimnete, bývá už jejich okolí zamořeno blešími vajíčky. Proto nemá smysl zvíře vykázat do izolace nebo dokonce na zahradu. Naopak - čím více vylíhlých blech na sebe zvíře nasbírá, tím lépe, protože se nepustí do vás. Pokud chce ze své domácnosti blechy nadobro vymýtit, nestačí jen odblešit samotné zvíře. Musíte se pustit také do zablešených polštářů, koberců, pohovek a pelechů. Vystříkejte byt vhodným antiparazitním přípravkem a zároveň ošetřete zvíře. Pro ošetření prostředí doporučujeme osvědčený přípravek Bio Kill.

Zvíře ošetřete dvoufázově

Psa nebo kočku nejprve vykoupejte v šamponu proti parazitům, doporučit můžeme například: Arpalit neo antiparazitním šamponem nebo Antiparasitic cannis shampoo a velmi jemným hřebenem jim pročesejte srst. Tím dostanete z kožichu největší pohromu. Co dál? V zásadě máte další dvě možnosti, jak u kočky nebo psa blechy zlikvidovat:

  1. nasadíte jim antiparazitární obojek, který zvíře ochrání před novou bleší invazí a funguje několik měsíců. Mezi osvědčené obojky proti klíšťatům a blechám patří Scalibor a Foresto.
  2. kápnete mu za krk antiparazitární pipetu, která funguje několik týdnů a spolehlivě zabije každou blechu, která zvíře kousne. Skvělých výsledků při likvidaci blech dosahuje například pipeta Frontline combo či Advantix.

Rozpoznejte známky bleší přítomnosti

Blechu zpravidla nachytáte přímo při činu v kožichu nebo z něj na vás vyskočí. Přítomnost blech ale také vyčtete z chování a vzhledu zvířete. Zvíře se neustále drbe, škrábe a působí nervózně. Pokud se blechy přemnoží, jejich kousance zvířeti poškodí kůži a způsobí infekci. Kůže postupně zarudne a objeví se pupínky a stroupky. Dejte si pozor, abyste tyto příznaky nepovažovali mylně za ekzém. Na postižených místech řídne srst, láme se a je matná. Poměrně snadno v ní také objevíte bleší trus, který připomíná mletou kávu.

Nepodceňujte riziko

Odstraňování následků blešího útoku vám zabere několik týdnů. Stačí, aby se váš pejsek nebo kočička potkal venku se zablešeným zvířetem a už si domů ponese nevítané návštěvníky. Pořiďte jim proto antiparazitární obojky nebo pipety a chraňte svého psa a kočku proti blechám celoročně.