Zavřít
Přidejte se do našeho Bonus klubu a čerpejte výhody (slevy, dárky) tohoto programu. Více informací.

Jak správně vybrat obojek?

Jak správně vybrat obojek?

Výběr obojku je velmi důležitý. Vždy je třeba brát obojek širší, aby nemohl pejskovi ublížit a nezařezával se mu do krku. Z toho by totiž mohl být i pořádný malér. Víme o případu, kdy měl pejsek na krku tenký obojek (bylo to střední plemeno), potom silně škubl a přerazil si hrtan. I to se v tom nejhorším případě může stát při špatné volbě obojku. Pokud si třeba nejste jistí, jak široký obojek je zrovna pro vašeho pejska vhodný, tak se raději vždy zeptejte. Rádi Vám poradíme, jak na našich prodejnách, nebo na naší zákaznické lince (Tel.: 739 854 814)

Na trhu najdeme obojky reflexní, svítící, kožené nebo klasické nylonové obojky v různých barvách, vzorech a provedení. Jsou např. klasické obojky široké nebo kulaté.

Ty mohou být na zapínání klasickou sponou ZDE , mohou být polostahovací ZDE

nebo úplně stahovací ZDE

Rozdíl mezi polostahovacím a stahovacím obojkem je ten, že u stahovacího obojku, má pejsek kolem krku jakoby smyčku, vodítko je připnuté na očku a čím víc pejsek tahá, tím více si ,,smyčku´´ utahuje.


í

 

 

Zatímco polostahovací obojek se nikdy nestáhne úplně, protože má našitou ,,zarážku´´ v podobě kroužku, která zabrání, aby se obojek utáhl úplně.


 

My tedy preferujeme spíše ten polostahovací obojek, pohodlně se pejskovi nasazuje (jen přetáhnete přes hlavu) a v případě potřeby se utáhne.

Další kategorií jsou řetízkové obojky, ty jsou opět v různém provedení. Liší se velikostí ok, počtem řad a typy obojku (stahovací, polostahovací nebo tzv. ostnáč).

Řetízkové obojky

Řetízkové obojky určitě nejsou pro každého. Z našeho okolí si hodně páníčků často stěžovalo, že řetízkové obojky pejskům trhají a ničí srst v okolí krku, kde je obojek nošený. Především se to tedy týká dlouhosrstých psů, což pochopitelně nechceme, není to příjemné ani pejskovi, ani nám. Zvlášť, pokud máte třeba před výstavou, tak je to velmi nežádoucí, protože kvůli takové banalitě třeba musíme odhlásit výstavu na kterou dlouho čekáte a stála vás už spoustu peněz za přihlášení.

Takže je opravdu na zvážení každého páníčka, jestli je tento typ vhodný zrovna pro jeho pejska.

Další nevýhodou určitě je, že pejskům není mnohdy ani obojek příjemný. Zkuste si přestavit, že byste vy měli na procházce kolem krku řetěz. A ještě by vám za něj někdo zatáhl. Dle našeho názoru tyto obojky na běžné vycházky nejsou pejskům příliš komfortní.

Kapitolou samou o sobě jsou ostnaté obojky. Těch tedy nejsme vůbec zastánci a myslíme, že ani nikdy nebudeme. Je to hlavně tím, že když už potkáme pejska s ostnáčem na krku, tak ho má většinou páníček, který prostě jen přecenil svoje síly a vybral si k sobě špatné plemeno. Ale i to se dá přeci v dnešní době řešit úplně jinak. Samozřejmě je to všechno časově a finančně náročné, ale přeci když si pořizujeme psa, tak s těmito věcmi musíme počítat.

Dnes máme spoustu možností, jako jsou různé kynologické kluby, spousta z nich se specializuje přímo na ,,problémové´´ psy. Nebo máme i ,,psí psychology´´. To jsou odborníci, kteří se snaží najít správnou cestu pro Vás a vašeho pejska. Mnohdy je totiž chyba třeba jen v komunikaci mezi pejskem a páníčkem. Často stačí opravdu jen jiný pohled na dané situace.  A hlavně musí páníčci sami chtít s pejskem pracovat.

Ale bohužel je pro lidi pohodlnější a levnější dát psovi ostnáč a říci: ,,On je nezvladatelný a musí ho mít´´ . Přitom to tak většinou není. Jen páníček nenašel ke svému parťákovi tu správnou cestu.

Vy jste doufám správnou cestu ke svému pejskovi našli a váš společně strávený čas je pro vás jen radost a tak to má být.