Zavřít
Přidejte se do našeho Bonus klubu a čerpejte výhody (slevy, dárky) tohoto programu. Více informací.

4 věci, bez kterých se vaše akvárium neobejde

Zařizujete si akvárium a jde vám z toho hlava kolem? Není divu - pro začátečníka nebývá snadné se v podvodním světě zorientovat. Přečtěte si proto, co by vám v akvárku rozhodně chybět nemělo.

Filtr – základ akvária

Správná filtrace napomáhá udržet v akváriu potřebnou biologickou rovnováhu. Výkaly ryb, odumřelé části rostliny i zbytky potravy se totiž v akváriu postupně rozkládají a začnou se z nich uvolňovat sloučeniny dusíku, které ryby otráví. Filtr vytvoří v akváriu proud vody, který do něj nečistoty nažene a tím je odstraní z vody. Nezapomínejte ovšem, že filtr není všemocný. I přes pořádnou filtraci musíte alespoň jednou za dva týdny filtr vyčistit, vyměnit cca třetinu objemu vody za čerstvou a odkalit dno.

Bez vzduchového kamene se neobejdete

V přírodě je voda v neustálém pohybu. Tím se do ní dostává vzduch s kyslíkem, který rybám slouží k dýchání. V akváriu voda moc možnosti pohybu nemá, proto musíte přírodní podmínky nasimulovat a dostat do vody kyslík jinak. K tomu slouží vzduchovací kameny, které pomocí hadičky nasávají vzduch mimo akvárium a bubláním ho dostávají k rybám. Velikost vzduchovacího kamene volte přímo úměrně velikosti akvária, ryb a dalších obyvatel vašeho podvodního světa.

Rybičkám pravidelně sviťte

Každé akvárium potřebuje kvalitní osvětlení. Světlem rybám odlišíte den a noc a kromě toho zabráníte růstu nežádoucích řas. Pokud trpíte zapomětlivostí, kupte si rovnou automatický spínač, který bude rybám rozsvěcet a zhasínat ve vámi nastavených intervalech sám. Nepodceňte výběr vhodné zářivky. Pokud koupíte osvětlení slabé, porostou vám v akváriu hnědé řasy. A když to s osvětlením přeženete, uděláte radost zeleným řasám. Ani jeden druh se ze skla akvária neodstraňuje zrovna jednoduše.

Vodu v akváriu testujte

V kvalitní a čisté vodě budou rybky prospívat. Pořiďte si proto testovací papírky, které vám do minuty prozradí, jak na tom voda v akváriu je. Podle výsledků pak vodu pomocí volně dostupných přípravků upravíte. Tyto testy si můžete koupit buď samostatně, nebo v sadě, kdy vám jeden testovací proužek prozradí až šest hodnost:

  • celkovou a uhličitanovou tvrdost
  • obsah sloučenin dusíku
  • hodnotu pH a chlóru
Rázem tak zjistíte, jestli se ryby v akváriu cítí příjemně, a případné nedostatky můžete rychle napravit.

Vyberte si ze širokého sortimentu akvaristických potřeb a techniky online. V našem e-shopu vám nabízíme veškeré pomůcky pro akvaristy za výhodné ceny.