Zavřít
Přidejte se do našeho Bonus klubu a čerpejte výhody (slevy, dárky) tohoto programu. Více informací.

Vybíráme hračku

Hračky pro psy

Jaké jsou základní druhy hraček a k jakým příležitostem je využít? Nejen na to, se podíváme v tomto článku.

Obecně vlastně proč by psi měli mít nějaké hračky? Samozřejmě první co mnohé z Vás jistě napadne je, aby neničili nábytek apod. Ano, to je samozřejmě pravda. Ale hlavně, pokud si s pejsky hrajeme, tak tím posilujeme náš vzájemný vztah. Dále také vybijeme pejskům přebytečnou energii. A v neposlední řadě je také pomocí hraček, které mají rádi můžeme pozitivní motivací naučit pejsky různé povely. A to se přeci vyplatí.

V dnešní době je na trhu naprostá změť všech možných hraček pro pejsky, od klasických typu: tenisák, pískací zvířátka, plyšové hračky atd. až po kuriózní hračky, jako např. obří tenisák, který je větší pomalu než Váš pejsek.

My se podíváme na ty nejznámější hračky. Častokrát totiž slýchávám od zákazníků dotazy jako: ,,Je tato hračka vhodná zrovna pro mého pejska? ¨

Nejdůležitější fakt při výběru hračky je ten, že hračka musí být vždy spíše větší než menší. Tedy pokud máte např. kokršpaněla a nejste si jisti, zda mu vzít míček o průměru 6cm nebo 8cm, tak vždy brát tu větší variantu. Samozřejmě jen pokud se mu pohodlně vejde do tlamičky. Rozhodně nechceme, aby si pejsek ,,vyhodil čelist z pantů´´ 😊.

Pokud zvolíte menší hračku, tak se může bohužel až moc snadno stát, že Vám pejsek hračku spolkne a může dojít k nejhoršímu.

Máme ze svého okolí dvě takové zkušenosti. A sice, že jedna malá fenka spolkla malý míček, který jí zůstal zaseknutý v jícnu. Nemohla přijímat žádnou potravu. Dělali jí různá vyšetření, ale bohužel to nebylo dostatečné a fenečka uhynula. Až při pitvě zjistili, kde byl problém. A to se stalo naprosto zbytečně, jen díky ,,blbé,, náhodě.

Podobný případ se stal i fence belgického ovčáka malinoise, kdy se během toho, co se panička sprchovala, fenka našla v bytě tzv. hopík, vdechla jej a udusila se. I v tomto případě to skončilo smrtí pejska.

Proto vždy apelujeme na páníčky při výběru hraček, vždy kupujte větší velikosti. 

Hračku musíte při výběru vždy přizpůsobit velikosti, věku a povaze pejska. Např. pokud se pejsek bojí pískacích hraček, tak zrovna ty pro něj nebudou šťastnou volbou. Nebo pokud víte, že je Vás pejsek notorický ,,ničitel´´ hraček, tak je zbytečné mu vzít malou plyšovou hračku, která bude do minuty rozervaná. U těchto pejsků je třeba dávat také pozor na hračky, které na sobě mají menší části, např. oči jako korálky (knoflíky), apod. I to by mohl být případně problém.

Také musíte při výběru popřemýšlet, k jakému účelu bude hračka sloužit. Např. jestli se budete s pejskem přetahovat nebo zda ho chcete zabavit, když se potřebujete věnovat nějaké svojí činnosti a psí nenechavci Vám to nechtějí umožnit.

Pokud víte, že hledáte hračku, která by na nějaký čas vašeho parťáka zabavila, tak doporučuji např. hračku: Kong, která se dá naplnit např. tvarohem. Pejskovi chvíli zabere, než z kongu pochutinu dostane ven. Přitom nehrozí, že by si mohl nějak ublížit, takže ho s klidným svědomím, můžete nechat pár hodin doma samotného. Další výhoda Kongu je, že jsou extrémně pevné a jen tak je pejsci nerozkoušou. Pro případné snadnější hledání zde odkaz na Kongy.

Velmi vděčné jsou také tzv. Interaktivní hry pro psy. To jsou hry, u kterých musí pejsci přemýšlet, aby docílili toho, že se např. posunutím různých kostiček dostanou k pamlsku, který je pod nimi schovaný. Důležité je, aby u toho pejsek nepoužíval tlapky či si jinak pomáhal. Musí se k pamlsku dostat opravdu jen odstrčením kostiček tlamou. K tomu mu při učení této hry samozřejmě musíte trochu pomoci a ukázat pejskovi, jak to funguje. V nabídce je několik obtížností. Začíná se pochopitelně nejjednodušší variantou, aby pejsek pochopil princip hry a postupně můžete pořizovat těžší varianty. Jedna z těch jednodušších je třeba tato.

Tento typ hry je skvělý např. když má pejsek nařízený klidový režim ze zdravotních důvodů, ale vy vidíte, že se pejsek strašně nudí. Věděli jste, že takové psychické soustředění, je pro pejsky mnohdy náročnější a únavnější než kdyby uběhli dlouhou procházku?!

Pokud máte v plánu aktivní procházky a hledáte hračku, se kterou může trávit čas s pejskem venku při teplých dnech, tak je pro vás skvělou volbou např. frisbee (létající talíř) ZDE.

Ale pozor, je důležité vědět, jak frisbee správně házet, aby si při jeho chytání pejsek neublížil. Ty pády jsou potom ošklivé.

Pro pejsky, co mají ,,místo mozku tenisák¨, jak já s oblibou říkám, je skvělou volbou házeč míčků.

Respektive je to pomůcka spíše pro páníčky. S házečem totiž dohodíte mnohem dál a pejsek se opravdu proběhne.

Opět pozor! S házečem určitě neházejte nikdy moc dlouho, obzvláště v horkých letních dnech. Spousta lidí házeč využívá k rychlému unavení psa, aby páníček nemusel moc chodit. Občas je to určitě v pořádku, ale nemělo by to být na denním režimu. Při házení míčku pejsek z místa prudce vybíhá a sprintem letí pro míček, kde zase prudce brzdí a opět se prudce rozbíhá a běží zpět k páníčkovi s míčkem. Takže si asi dovedete představit jaká zátěž je to pro jeho klouby.

Relativní novinkou je Puller. Je to sada dvou fialových kroužků, které vám umožní každodenní aktivní trénink vašeho psa. je velmi odolný, ale zároveň lehoučký, kroužek z pěnové gumy. Je také plovoucí, ideální hračka i pro vodní zábavu. Je vhodný pro všechna plemena psů. Vyrábí se v 5- ti velikostech. Také pro bull psíky.

Vhodný pro štěňata od dvou měsíců věku.

Puller je sport pro psa a páníčka, který má dvě kategorie: Running a Jumping. V tomto sportu se již pořádají i závody.

U nás se hračka těší velké oblibě. 

15570

 

O hračkách a jejich využití by se dalo psát o rána do večera.

Pokud jste dočetli až sem, tak moc děkujeme a doufáme, že se nám povedlo alespoň částečně někomu rozšířit obzory. Přejeme plno krásných zážitků s vašimi chlupáči, ať už s hračkami nebo bez nich.