0
Vyzkoušejte nové vyhledávání

Zlatý retrívr - věrný pomocník

Oficiální název: Zlatý retrívr/Golden Retriever

Země původu: Velká Británie

Zařazení v FCI: VIII. Retrívři, slídiči a vodní psi

Oficiální zkratka: GR

Průměrná výška v kohoutku: pes 56 - 61 cm, fena 51 - 56 cm

Váha: 34-37 kg

Historie plemene:

Zlatí retrívři byli vyšlechtěni ve Velké Británii v druhé polovině 19. století. Původně toto plemeno vzniklo v Newfoundlandu, kde pomáhalo rybářům. Odtud pochází i jeho záliba ve vodě a koupání. V Anglii této vlastnosti využili a vyšlechtili retrívra jako loveckého psa vhodného k pronásledování postřelené pernaté zvěře, kterou na povel svého pána přinášel. Anglický Kennel klub plemeno zlatý retrívr oficiálně uznal v roce 1913.

Povaha:

Zlatý retrívr je věrný, neagresivní pes, který miluje celou svou rodinu. Špatně snáší samotu a k cizím lidem se chová přátelsky. Proto není vhodný jako hlídací pes na dvůr či zahradu. Lépe je mu doma, kde se aktivně účastní rodinného života. Výborně se učí a velice laskavě se chová i k ostatním psům. Výcvik by měl být důsledný, ale nikoliv tvrdý.

Dnešní využití:

Pro svou mírnost a trpělivost se zlatý retrívr výborně hodí jako rodinný pes k dětem. Stejně tak se pro svou ochotu a učenlivost využívá jako pes záchranářský, canisterapeutický a slepecký. Najdete je i v armádě a u policie, kde uplatní svůj výborný čich při hledání drog a výbušnin.

Na co si dát pozor:

Pokud si plánujete koupit zlatého retrívra, pečlivě si vybírejte chovatelskou stanici, odkud si štěňátko vezmete. Štěně si pořizujte pouze od rodičů s průkazem původu, kteří ideálně splnili zkoušku poslušnosti nebo některou z terapeutických zkoušek. Kvůli popularitě plemene totiž začali někteří lidé retrívry nekontrolovaně množit a výsledkem jsou psi, kteří se exteriérem sice zlatým retrívrům podobají, ale koušou a projevují bázlivost či dokonce agresi a trpí bolestivou dysplazií kyčelních a loketních kloubů.

Máte dotaz?

Rádi vám poradíme

Napište nám